IEEE Oregon Section History

From ETHW
IEEE Oregon Section History
Established date 1909-05-18
IEEE Region 6
IEEE Council
Geographic region Oregon
Region area NWA
Principal cities
Home page
List of Subsections in this Section

IEEE Oregon Section History[edit | edit source]

Map of Oregon Section Territory

The Oregon Section was founded May 18,1909 as the Portland Section. It remained so until 1991 when the name was changed to Oregon. Its territory covers central and western Oregon and several counties in southwest Washington. Eastern counties are part of Boise, and Hermiston, Umatilla, Pendelton and La Grande are part of Richland.

The mission of the IEEE Oregon Section is to support our engineering community in the development of technology, to support the needs of local industry, and to advance our members' careers. We strive to make our section a center of innovative technical excellence.

Officers of the Oregon Section 1909-1981[edit | edit source]

Officers of the Oregon Section of the AIEE
Year Chairmen Secretary
1909-10 O. B. Coldwell L.B. Cramer
1910-11 L. B. Cramer F. D. Weber
1911-12 F.D. Weber H. R. Wakeman
1912-13 H. R. Wakeman G. P. Nock
1913-14 G. P. Nock R.F. Monges
1914-15 R. F. Monges P. Lebenbaum
1915-16 P. Ledenbaum L. T. Merwin
1916-17 L.T. Merwin J. C. Martin
1917-18 E. D. Searing R. M. Boykin
1918-19 R. M. Boykin W. D. Scott
1919-20 W.D. Scott E.F. Whitney
1920-21 E. F. Whitney W. C. Heston
1921-22 W. C. Heston D. W. Proebstel
1922-23 D. W. Proebstel E. F. Pearson
1923-24 E. F. Pearson H. P. Cramer
1924-25 H. P. Cramer L. W. Ross
1925-26 L. W. Ross J. C. Henkle
1926-27 J. C. Henkle J. E. Yates
1927-28 J. E. Yates L. M. Moyer
1928-29 L. M. Moyer H. H. Cake
1929-30 H. H. Cake A. H. Kreul
1930-31 A. H. Kreul C. W. Fleck
1931-32 R. J. Davidson F. M. Lewis
1932-33 F. M. Lewis V. B. Wilfrey
1933-34 V. B. Wilfrey W. Brenton
1934-35 W. Brenton J. Bankus
1935-36 J. Bankus S. E. Caldwell
1936-37 S. E. Caldwell C.C. Boozier
1937-38 C. C. Boozier C. B. Carpenter
1938-39 C. B. Carpenter Corbett McLean
1939-40 Corbett McLean J. A. Hooper
1940-41 J.A. Hooper D. L. Brown
1941-42 D.L. Brown C.E. Canada
1942-43 C. E. Canada A. O. Mangold
1943-44 A. O. Mangold W. E. Enns
1944-45 W.E. Enns O. A. Demuth
1945-46 O. A. Demuth W. M. Allen
1946-47 W. M. Allen M. D. Duffy
1947-48 M.D. Duffy M. M. Ewell
1948-49 M. M. Ewell Howard Arnett
1949-50 R. B. Temple Waldo Porter, Jr. 
1950-51 Howard Arnett J. D. Frantz
1951-52 Waldo Porter, Jr. W. G. Meyer
1952-53 J. D. Frantz F. J. Maas
1953-54 D. A. Riechel D. E. Heym
1954-55 F. J. Maas A E. Opdenweyer
1955-56 Robert R. Bracchi James G. Kirwin
1956-57 A. E. Opdenwyer L. H. Wolgast
1957-58 James G. Kirwan Clifford C. Diemond
1958-59 L.H.  Wolgast Cecil L. Brown
1959-60 C.C. Diamond P. M. Sweeny


Chairmen of the Oregon Section of the IRE
Year Chairmen
1942 R. W. Deardorff
1943 K. G. Clark
1944 W. A. Cutting
1945 Kenneth Johnson
1946 C. W. Lund
1947 Francis McCann
1948 O. A. Steele
1949 A. E. Richmond
1950 F. E. Miller
1951 L. C. White
1952 L. C. White
1953 G. C. EIllison, Jr.
1954 Howard Vollum
1955 J. M. Roberts
1956 J. M. Roberts
1957 D. C. Strain
1958 N/A
1959 J. C. Riley
1960 L. C. Hedrick
1961 M. L. Morgan
1962 M. L. Morgan


Chairmen of the Oregon Section of the IEEE
Year Chairmen
1966 William D. Walker
1967 William D. Walker
1968 Ralph S. Gens
1969 Lyman E. Rinker
1970 Glenn R. Meloy
1971 Edward J. Swenson
1972 Warren Collier
1973 Burton H. Jarvis
1974 Kennth E. Stevens
1975 N/A
1976  Charles K. Shanks
1977 E. J. Warchol
1978 Hans F. Neukom
1979-80 N/A
1981 William E. Triplett
Oregon Section Officers, 2000-2021
Year Chair Vice chair Secretary Treasurer
2000 John Prohodsky Daniel Arnold Carol Friz
2001 John Prohodsky Edward Perkins Daniel Arnold Carol Friz
2002 John Prohodsky Edward Perkins Daniel Arnold
2003 Edward Perkins James Sanders Susan Hamill Daniel Arnold
2004 Edward Perkins Daniel Arnold Patrick Barrett Susan Hamill
2005 Daniel Arnold Hamid Sharifnia Daniel Arnold
2006 Daniel Arnold Hamid Sharifnia Robert Sparkes
2007 Gary Hinkle Kevin De Angelis Jesse Inkpen
2008 Gary Hinkle Jesse Inkpen
2009 Jesse Inkpen Priyadarsan Patra Susan Federici Justin Wagner
2010 Jesse Inkpen Priyadarsan Patra Susan Federici Justin Wagner
2011 Justin Wagner Susan Federici Satish Shrestha Subhashini Ganapathy
2012 Justin Wagner John Prohodsky Gary Perman Lee Oien
2013 Gary Perman John Prohodsky Christopher Dennis Lee Oien
2014 Gary Perman John Prohodsky Karen Day Lee Oien
2015 John Prohodsky Lee Oien Karen Day Daniel Engel
2016 John Prohodsky Lee Oien Daniel Engel
2017 Hamid Sharifnia Tugrul Daim Anna Revolinsky R Mickiewicz
2018 Tugrul Daim Diwakar Agarwal Paulo Santos Vasconcelos R Mickiewicz
2019 Paulo Santos Vasconcelos Justin Wagner Heidi Degarmo R Mickiewicz
2020 Paulo Santos Vasconcelos Justin Wagner Heidi Degarmo Lee Oien
2021 John Prohodsky Justin Wagner Daniel Goodrich Lee Oien

Archival documents[edit | edit source]

Further Reading[edit | edit source]

Link to Section Homepage

Governors_Proclamation_100th.pdf